Jak wybrać dobrą karmę dla kota?

0
1592

W kontekście opieki nad kotem jednym z najważniejszych aspektów jest zapewnienie mu odpowiedniego odżywiania. W tym celu trzeba się trzymać kilku zasad i należy zwrócić uwagę na dobór właściwego pokarmu. Czym kierować się przy wyborze?

Jak powinno wyglądać zdrowe kocie odżywianie?

Opiekując się kotem bierze się także dużą odpowiedzialność za jego kondycję i zdrowie. Głównym zadaniem jest zadbanie o jego prawidłowe odżywianie. Częstym błędem jest podsuwanie mu smakołyków z własnego stołu, co w praktyce może mu jedynie zaszkodzić, gdyż poszczególne składniki czy przyprawy nie będą dla niego odpowiednie. W kontekście rytmu karmienia, można wyróżnić różne podejścia, które podobnie jak ilość pokarmu – są uzależnione od płci, wieku, stanu zdrowia oraz kondycji i trybu życia zwierzaka. Optymalnym wyborem jest natomiast podawanie kilku mniejszych porcji w ciągu dnia. D tego powodu najlepsze karmy dla kotów ze sklepu keko.pl coraz częściej przygotowywane są w mniejszych opakowaniach lub takich, które można zamykać, dawkując jedzenie dla pupila. Kwestie ilości pokarmu dla kota można skonsultować z weterynarzem, który weźmie pod uwagę stan zwierzaka. Istotne jest też uwzględnienie trybu dnia danego zwierzęcia – koty wychodzące, które spędzają sporo czasu na zewnątrz, są aktywne i mają przez to większe zapotrzebowanie niż takie, które znajdują się w mieszkaniu i spędzają całe dnie w pomieszczeniach.

Jak wybrać pokarm dobrej jakości?

Co do zasady karmy dla kotów dzieli się przede wszystkim na suche oraz mokre. Koty z natury przyjmują mało wody (należy natomiast zadbać o to, by miały do niej stały dostęp), więc spożywanie głównie suchego jedzenia będzie mocno obciążało ich układ moczowy. W kontekście kociej diety lepiej nie stosować zatem zbyt dużo suchej karmy, wybierając też warianty z jak największą zawartością mięsa oraz najlepiej pozbawione (lub z minimalną ilością) zboża. Wynika to z faktu, że są to zwierzęta, których układ trawienny nie jest przystosowany do przetwarzania dużych ilości produktów roślinnych (węglowodanów).

Koty są zwierzętami mięsożernymi i w naturze spożywają więcej mięsa niż choćby psy, więc z tego względu tak też powinny być karmione w warunkach domowych. Tym samym dobrze przyswajają mokre karmy dla kotów, które w przypadku produktów dobrej jakości, posiadają nawet 70-80% mięsa, co zapewnia kotu odpowiednią ilość białka zwierzęcego, a jednocześnie z uwagi na bardzo dużą wilgotność, zmniejsza ryzyko odwodnienia zwierzaka. Zwykle karmy mięsne przygotowane są z niewielkim dodatkiem warzyw, lecz produkty posiadają niską zawartość szkodliwych dla kotów węglowodanów. Takie pokarmy występują w różnej formie (kawałkach w sosie, galarecie czy w wersji pasztetowej) oraz smakach, które można dobierać pod kątem preferencji danego zwierzaka – oczywiście weryfikując skład, tak by wybierać karmy dla kotów odpowiedniej jakości. Dostępne są także odmiany specjalistyczne, które mają zwykle pomagać w walce z jakimiś dolegliwościami, natomiast najlepiej korzystać z nich w porozumieniu z weterynarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here