Jaki sprzęt wybrać na survival

Coraz więcej osób wyjeżdża na daleką Syberię czy inne mało sprzyjające człowiekowi miejsca. Po co? By sprawdzić się w dziczy, gdzie liczą się tylko i wyłącznie umiejętności przetrwania. Ponoć tego typu „wycieczki” zbliżają człowieka z naturą. Niezależnie od motywacji należy się na taki trip przygotować. Potrzebny będzie najlepszy sprzęt, który nigdy nie zawiedzie. Obecnie praktycznie każdy sklep z militariami oferuje niesamowite ilości artykułów, które są dedykowane fanom militariów i przetrwania. W tym tekście omówię podstawowy sprzęt, który każdy musi zabrać na wyprawę – kuchenki turystyczne, buty, odzież i podstawowe narzędzia i multitoole.

Kuchenka turystyczna i narzędzia

Odzież i buty pozwalają na normalne funkcjonowanie – jednak tylko one nie wystarczą. Potrzebna będzie podstawowa kuchenka turystyczna – najczęściej gazowa, naczynia czy turystyczne sztućce. Niby okej – ale co jeśli chodzi o ilość? Dobry survivalowiec zadowoli się krzesiwem i drewnem, które nazbiera. Dlatego jeśli ktoś woli zrezygnować z dodatkowego bagażu, to lepiej zainwestować w dobr menażkę i ewentualny metalowy kubek. To powinno wystarczyć! Co dalej? Czas na narzędzia! Od tysięcy lat człowiek pomaga sobie różnymi rodzajami ostrzy – dlatego niezbędnym będzie posiadanie noża. Najlepiej go nosić na pasku. Jego kształt i rozmiar jest kwestią upodobań. Ja bardziej skupiłbym się na materiale wykonania klingi i ostrza.

Odzież i buty wojskowe

Militarność odzieży i butów polega głównie na kolorystyce. Buty trekkingowe czy militarne to absolutna podstawa na wyprawie. Muszą być wytrzymałe, wygodne i wodoodporne. Ważny jest również aspekt oddychalności materiałów. Wybór jest naprawdę ogromny, jednak ja polecę tutaj stare, dobre rozwiązanie – czyli kupno butów wojskowych prosto od polskiej czy niemieckiej armii. Buty robione specjalnie dla armii są praktycznie niezniszczalne, wygodne i co najważniejsze – nie są aż tak drogie! Widać to zwłaszcza w sklepach stacjonarnych popularnych marek odzieżowych. Co prawda znam jeszcze firmę, która szykuje zawsze coś specjalnego. Caterpillar ma w swej ofercie szeroką gamę butów do pracy czy na wyprawy. To wygodne i niesamowicie wytrzymałe bestie, które niektórzy noszą po 10 lat (i więcej)! Jeśli chodzi o samą odzież, to obowiązkowym punktem jest wygodna bielizna (także termoaktywna) wykonana z szybkoschnącego, oddychającego materiału. Dzięki temu bardzo łatwo o wypłukanie części garderoby czy po prostu o wysuszenie się po deszczowym okresie. Skoro już mowa o deszczu, to dobrym rozwiązaniem będzie kurtka z odpinanym wewnętrznym polarem. Tutaj warto zwrócić uwagę na membranę, która świadczy o odporności na wilgoć i wiatr. Komfort termiczny to jeden z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o survival. W końcu nikt nie chce być chorym, gdy niejako walczy o przetrwanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here