Keto pułapki

Dieta ketogenna jest dietą wymagającą. Aby przyniosła oczekiwane skutki, musimy nie tylko zmienić swoje nawyki żywieniowe – konieczne jest także nabycie odpowiedniej wiedzy. Tylko wówczas sprawimy, że spalanie tłuszczu odbywać się będzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami i ustrzeżemy się przed różnego rodzaju keto pułapkami. Jakie są największe z nich i co warto wiedzieć, żeby się przed nimi uchronić?

Produkty dietetyczne i „bez cukru”

Kiedy przedstawiam zasady diety ketogenicznej, oprócz jasnych wymagań – takich jak konieczność utrzymania odpowiednich proporcji tłuszczów, białka i węglowodanów – lubię podzielić się z innymi wyjątkowo ważną radą: czytajcie składy produktów! Polecam zresztą uczynienie z czytania składów swojego zwyczaju i czegoś naturalnego każdemu, bez względu na dietę. Z pewnością pomoże to w uniknięciu pewnych keto pułapek!

Jedną z podstawowych z nich zastawia na nas przemysł spożywczy i producenci żywności, którzy kuszą nas etykietami swoich produktów. Wykorzystują oni hasła, które mają przekonać nas, że dany produkt jest zdrowy – „bez kalorii”, „dietetyczny”, „bez dodatku cukru”. Często nie jest to nawet kłamstwo; w końcu jogurt owocowy czy woda smakowa może obyć się bez dodatku cukru… ale nie oznacza to, że pozbawiona jest słodzików i węglowodanów w ogóle!

Wyróżnienie cukru w składzie węglowodanów oznacza tylko cukry proste. Uważnie czytaj składy oraz tabele wartości odżywczych i zwracaj uwagę na wszelkie dodatki, takie jak słodziki czy aromaty, by dieta ketogenna była skuteczna!

Jedz prawdziwe jedzenie

Cieszy mnie to, że dieta ketogeniczna jest coraz popularniejsza. Niektóre restauracje wprowadziły już ketomenu, na rynku znaleźć można coraz więcej produktów dla ketomaniaków… oznacza to jednak, że keto staje się także biznesem i sloganem reklamowym.

Nie zrozum mnie źle – to świetnie, że w niektórych sklepach można znaleźć ketobatony czy ketoshake’i. Myślę, że poznawanie i testowanie nowych produktów jest super, a tego typu jedzenie doskonale sprawdzi się na przykład na wyjazdach. Nie zastępuj nim jednak prawdziwego jedzenia. Jeśli masz do wyboru zjedzenie kompletnego posiłku czy nawet własnoręcznie przygotowanej przekąski albo batona – nie wybieraj batona. Naprawdę nie warto.

Leki i suplementy

Dieta ketogeniczna ma zazwyczaj korzystny wpływ na odporność naszego organizmu i rzadziej na niej chorujemy. Niestety, nie oznacza to, że już nigdy nie złapie nas przeziębienie… Nic strasznego, prawda? Błąd! O ile sama choroba nie zagrozi nam bezpośrednio, o tyle odpowiednio ułożony keto jadłospis może mocno ucierpieć przez apteczne specyfiki.

Niewiele z nas zastanawia się nad tym, czy przepisane przez lekarza leki czy suplementy mogą wpływać na skuteczność naszej diety. Prawda jest jednak taka, że wiele z nich zawiera węglowodany – i może niepostrzeżenie wytrącić nasz organizm ze stanu ketozy. Być może o tym nie wiesz, ale niektóre syropy na kaszel potrafią być prawdziwą bombą cukrową!

Jak sobie z tym poradzić? Poproś lekarza lub farmaceutę o wskazanie odpowiednika danego produktu przeznaczonego dla diabetyków. Przeanalizuj także składy suplementów, które spożywasz.
Skoro zaś o suplementach mowa – na rynku znajdziesz tabletki blokujące wchłanianie węglowodanów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wprost stworzone dla ludzi na keto… niestety, ich głównym składnikiem jest zazwyczaj skrobia, której nie zawiera żaden dobry keto jadłospis. Nie daj sobie ich wcisnąć jako świetnego pomocnika, który rzekomo ułatwi Ci spalanie tłuszczu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here