Każda osoba planująca kupno lub adopcję kota powinna pomyśleć o kilku bardzo ważnych rzeczach. Posiadanie zwierzęcia nie wiąże się tylko i wyłącznie z przyjemnościami i dobrą zabawą. Wraz z przyjęciem kota do rodziny właściciel bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Opieka nad kotem nie jest czymś bardzo trudnym, niemniej należy zdawać sobie sprawę, z czym jest ona związana.

Jakiego kota wybrać?

Zanim przyjmiemy kota do domu, warto zastanowić się jakie to ma być zwierzę. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ koty znacząco różnią się między sobą. Wybierając rasowego czworonoga trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem. Niektóre bardzo rzadkie rodzaje kotów kosztują bardzo dużo. Opieka nad takim zwierzęciem jest zazwyczaj znacznie łatwiejsza, ponieważ jest ono w większości przypadków dobrze ułożone, zadbane i wolne od chorób genetycznych. Dużo łatwiej jest je również przyuczyć do korzystania z kuwety.

Zaadoptowanie dachowca zazwyczaj nie wiąże się z większymi kosztami. Opieka nad takim zwierzęciem natomiast niesie ze sobą ryzyko, ponieważ może być ono obciążone schorzeniami genetycznymi. Kot taki może często chorować, co pociągnie za sobą wydatki związane z częstymi wizytami u weterynarza.

Jeśli rasowy to jaki?

Istnieje wiele ras kotów. Obecnie najbardziej rozpowszechnione w naszym kraju są między innymi: koty syjamskie, koty bengalskie oraz koty perskie. Koty bengalskie ze względu na to, że są prawie pozbawione sierści są dobrym wyborem dla osób uczulonych na kocią sierść. Koty perskie natomiast posiadają piękne i obfite futro, więc są idealnym wyborem dla osób kochających puszyste koty.

Kuweta dla kota

Zanim przyprowadzimy kota do domu należy zastanowić się gdzie ustawimy jego kuwetę. Mogłoby się wydawać, że lokalizacja kuwety nie ma większego znaczenia. Okazuje się jednak, że ma to ogromny wpływ na to jak szybko zwierzę przyzwyczai się do nowego otoczenia oraz nauczy się utrzymywania czystość. W sklepach zoologicznych dostępne są najróżniejsze kocie kuwety. Ostatnio bardzo popularne są między innymi modele samoczyszczące.

Oprócz samej kuwety należy zaopatrzyć się także w odpowiedni żwirek dla kota  by wyłożyć nim podłoże. Obecnie dostępne są trzy typy żwirków:

  • żwirki silikonowe,
  • żwirki bentonitowe,
  • żwirki drewniane.

Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wybór powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji naszego zwierzęcia. Może się okazać, że kot lub właściciel są uczuleni na któryś typ.

Warto też zastanowić się nad zakupem zabawek dla naszego pupila. Takie przedmioty znacznie podnoszą jakość życia zwierzęcia w nowym środowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here