Poród siłami natury a cięcie cesarskie

Można powiedzieć, że w naszym kraju nie ma czegoś takiego jak prawo do wyboru formy porodu, czy jest to cesarka czy poród naturalny. O cięciu cesarskim decyduje lekarz, biorąc pod uwagę ściśle określone wskazania medyczne.

Wskazania medyczne mogą być znane jeszcze na długo przed terminem porodu, a nawet przed zajściem w ciąże. Przykładowo, choroby serca matki mogą być bezwzględnym wskazaniem do cięcia. Wówczas w ogóle nie podejmuje się próby porodu naturalnego. Termin ustalany jest z góry. Porównania porodów są bezcelowe.

Są też sytuacje, w których decyzja o cięciu podejmowana jest nagle już w trakcie porodu naturalnego. Dzieje się i tak, gdy pojawiają się poważne komplikacje, które zagrażają zdrowiu i życiu matki lub dziecka (gdy pojawia się problem w przyjściu na świat dziecka, poród niebezpiecznie przedłuża, spadają parametry).

Są kobiety, które lubią wiedzieć, co je może czekać i nawet, jeśli nie zakładają cięcia cesarskiego, to na wszelki wypadek wolą się do niego przygotować, sprawdzając podstawowe różnice między porodem siłami natury a cesarką.

Oficjalnie wyboru nie mamy, ale jeśli kobiecie zależy na cięciu cesarskim, a nie ma wskazań medycznych, może po prostu udać się do płatnej kliniki i tam zazwyczaj nie ma problemów, by taki poród przeprowadzić. Dla niektórych poród siłami natury jest nie do zaakceptowania. Mają swoje traumy, przekonania i różnego rodzaju doświadczenia życiowe. Zaletą cięcia cesarskiego bywa dla nich przewidywalność terminu porodu (którego w przypadku porodu siłami natury nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć), przebiegu całej akcji oraz to, ile trwa cesarka.

Z pewnością samo przyjście na świat dziecka w przypadku cięcia cesarskiego trwa dużo szybciej niż w przypadku porodu siłami natury. Natomiast sama regeneracja, proces gojenia, powrotu do sił bywa dłuższy, choć oczywiście odczucia są indywidualne i każda kobieta może odbierać to inaczej. Są kobiety, które twierdzą, że po porodzie fizjologicznym czują się gorzej niż po cięciu cesarskim i odwrotnie. Dla niektórych cięcie cesarskie to tylko ostateczność i ciężka operacja.

http://www.innowacjaiwiedza.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here