To jeden z najczęściej wybieranych zajęć zarobkowych przez osoby z wyższym wykształceniem. Obecnie nie ma nawet większego znaczenia, czy jesteś inżynierem czy humanistą ze skończoną filologią polską – zdecydowana większość stanowisk pracy wymaga pracy przy tym urządzeniu. Czy jednak praca przy komputerze faktycznie jest tak prosta, lekka i przyjemna, jak wszyscy sądzą? I czy na pewno jest tak bezpieczna, jak nam się wydaje?
Praca umysłowa uważana jest zwyczajowo za tę, która w ogóle nie męczy i która powinna być w związku z tym mniej płatna. Stres? W przypadku tego typu pracy wydaje się, że nie ma z nim w ogóle do czynienia. Prawda jest jednak inna, a wszystko zależy od rodzaju pracy, jaki jest przy komputerze wykonywany. Co innego będzie przy nim robić recepcjonistka, a coś zupełnie innego spedytor mający pod sobą kilkunastu kierowców. Stres związany jest z charakterem pracy, a posiadanie lub nie komputera do pomocy przy wykonywaniu swoich obowiązków nie ma większego znaczenia.
Nam samym, którzy wykonujemy pracę przy komputerze, zwykle może się wydawać, że jest to w pełni bezpieczna praca – monitory nie powodują dzisiaj utraty czy zdecydowanego pogorszenia wzroku, a stanowiska pracy są odpowiednio przygotowane i zgodne z przepisami BHP. Często jednak sami zaniedbujemy się podczas naszej pracy – przez wiele godzin nie odrywamy wzroku od monitora, nie zmieniamy pozycji, nie ruszamy się, nie wykonujemy w przerwach ćwiczeń rozciągających, dzięki którym nasze mięśnie mogłyby odpocząć. Stąd najczęściej biorą się sztywnienia w karku, przejmujący ból pleców oraz inne nieprzyjemne dolegliwości bólowe, najczęściej dotyczące właśnie pleców. Prawidłowa postawa przy komputerze wydaje nam się nieraz śmieszna – zresztą przyzwyczajeni jesteśmy do zupełnie innych zachowań i innego siedzenia – najczęściej z uszczerbkiem zdrowotnym dla nas samych.
Mało kto również wie o innym zagrożeniu – zespole cieśni nadgarstka, który dotyka właśnie osoby spędzające dużo czasu przed komputerem. Warto więc pamiętać, że praca przy komputerze również powinna mieć swoje zasady.