Wrastający paznokieć możemy nazwać bolesną dolegliwością, mówimy o nim wtedy, gdy płytka paznokciowa w trakcie wzrostu ulega zakrzywieniu lub podwinięciu, co skutkuje ranieniem, kaleczeniem lub ściskaniem otaczających tkanek miękkich, czyli wału paznokciowego.
Powikłaniem może być stan zapalny, rumień, obrzęk wałów paznokciowych oraz owrzodzenie i rozwój ziarniny.
Czynnikami sprzyjającymi przy wrastaniu paznokci są: źle obcinane paznokcie ( za krótko, za okrągło), noszenie obuwia z wąskimi czubkami, na obcasie, za małych), uraz mechaniczny paznokcia, nadwaga, cukrzyca, nadmierna potliwość stóp, wady postawy oraz warunki genetyczne.
Została stworzona specjalna klasyfikacja wg. Scholza, która opiszę nam poszczególne etapy wrastania paznokcia. Jest to:
Stadium 1A – płytka paznokciowa wrasta z jednej strony i nie powoduje stanu zapalnego;
Stadium 1B – płytka paznokciowa wrasta obustronnie bez objawów zapalnych;
Stadium 2A – paznokieć wrasta jednostronnie i występuje zapalenie wału paznokciowego;
Stadium 2B – paznokieć wrasta obustronnie z objawami stanu zapalnego wału paznokciowego;
Stadium 3A – jednostronne wrastanie paznokcia z objawami ropnego zapalenia wału paznokciowego;
Stadium 3B – wrastanie obustronne płytki paznokciowej z ropnym stanem zapalnym wałów paznokciowych;
Stadium 4A – paznokieć wrasta jednostronnie, występuje paronychia i nadmiernie wybujała ziarnina z silną bolesnością;
Stadium 4B – paznokieć wrasta obustronnie z objawami paronychii i hypergranulacji;
Stadium 5A – stan po operacyjnym leczeniu wrastającej płytki paznokciowej, ale ponownie stwierdza się wrastanie paznokcia i nawrót dolegliwości;
Stadium 5B – stan po operacyjnym leczeniu wrastającej płytki paznokciowej, w wale paznokciowym stwierdza się obecność zadry paznokciowej w wyniku niekompletnego wycięcia macierzy, wrastanie zadry paznokciowej powoduje silny ból wału paznokciowego.
Istnieje kilka metod leczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości. Jeżeli wrastanie jest w stadium początkowym czasami wystarczy zastosować tamponadę ( jest to specjalistyczny kompres, który ma za zadanie odseparować wał paznokciowy od wrastającej części paznokcia). Natomiast jeżeli wrastanie ma stan przewlekły, jedynym skutecznym wyjściem jest założenie klamry ortonyksyjnej na paznokieć. Ma ona za zadanie naprowadzić paznokieć na prawidłowy tor wzrostu oraz usunąć dolegliwości bólowe. Rodzajów klamer jest wiele, są to klamry plastikowe, metalowe, złote, czy z dodatkiem tytanu. Gdy zaniepokoi nas wygląd naszego paznokcia, lepiej nie czekać. Od razu należy udać się na konsultację do gabinetu podologicznego. Tam specjalista dobierze odpowiednią terapię.