Jaskra

Schorzenia narządu wzroku stały się powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi. Co więcej, nierzadko nie jesteśmy świadomi nawet tego, jak nasz wzrok niszczeje. Problem, który kiedyś dotyczył głównie osób starszych, dziś dotyka coraz młodszych pacjentów. Jaskra jest chorobą oczu, która przebiega bezobjawowo, ale nieleczona skutecznie niszczy nasz wzrok. Jakie są czynniki ryzyka powodujące jaskrę oraz poznaj metody jej leczenia.

Jaskra – czynniki ryzyka

Ryzyko zachorowania na jaskrę wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej rozwija się ona u osób dorosłych, powyżej 40 roku życia oraz u osób obciążonych genetycznie. Niemniej nie wyklucza się wystąpienia jaskry również u dzieci czy pojawienia się jej w okresie dorastania. Do najpopularniejszych czynników sprzyjających pojawieniu się choroby zaliczamy:

  • zbyt intensywnie leczone nadciśnienie krwi oraz niskie ciśnienie krwi,
  • cukrzycę,
  • miażdżycę lub skurcz naczyń,
  • cienką rogówkę,
  • zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu,
  • krótkowzroczność powyżej -4.0,
  • stosowanie glikokortykosteroidów.

Czym jest i kiedy jest się stosuje laserową plastykę powiek? Sprawdź tutaj: http://www.puls-zdrowia.pl/zdrowie/czym-jest-laserowa-plastyka-powiek/.

Metody leczenia jaskry

Najskuteczniejszą metodą leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Poziom ciśnienia w oku ustalany jest indywidualnie i zależny od wielu czynników, m.in. typu jaskry
i wieku chorego. Im większe jest uszkodzenie spowodowane jaskrą, tym niższe ciśnienie należy utrzymywać w oku. I analogicznie – im szybciej wykryta jaskra, tym terapia jest skuteczniejsza. W leczeniu tej choroby stosuje się trzy metody: laserowe oraz chirurgiczne operacje, a także farmakologicznie leczenie jaskry. To ostatnie jest najmniej inwazyjną metodą i polega na podawaniu kropli bezpośrednio do worka spojówkowego, by zmniejszyć produkcję cieczy wodnistej lub zwiększyć łatwość jej odpływu z gałki ocznej, co prowadzi do redukcji ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Leczenie operacyjne – zabiegi chirurgiczne i laserowe

W sytuacji, kiedy niezbędne jest zastosowanie znacznie większej redukcji ciśnienia wewnątrzgałkowego, należy zastosować laseroterapię lub skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny. Coraz bardziej powszechne są zabiegi laserowe, które trwają krócej i są całkowicie bezbolesne, ponieważ przeprowadza się je po wcześniejszym podaniu kropli znieczulających. Wyróżniamy dwie metody laseroterapii jaskry – trabekuloplastykę (SLT) oraz irydotomię laserową (LPI). Wskazania do przeprowadzenia każdej z metod są różne i o jej wyborze decyduje lekarz prowadzący w porozumieniu z pacjentem. Musimy jednak mieć na uwadze, że operacja i leczenie jaskry nie prowadzą do całkowitego wyleczenia ani nie są w stanie odwrócić powstałych uszkodzeń nerwu wzrokowego.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here