Pytanie to można określić jako wielostronne. Bo patrząc na najbardziej podstawowy aspekt aparatów słuchowych, odpowiedzieć może brzmieć TAK. Z tego punktu widzenia, wszystkie aparaty słuchowe posiadają te same elementy: mikrofon, wzmacniacz, odbiornik lub głośnik oraz baterie. Ponadto, wszystkie aparaty mają to samo zadanie, czyli przetwarzanie odbieranych sygnałów w taki sposób, aby dźwięki były dobrze słyszane przez uszkodzony narząd słuchu. Jednak jeśli przyjrzymy się dzisiejszej technologii aparatów słuchowych, odpowiedź na zadane wcześniej pytanie z pewnością brzmi NIE.

Aparaty słuchowe posiadają zróżnicowane funkcje

We współcześnie tworzonych aparatach słuchowych, dostępnych jest wiele różnych funkcji. Postęp technologiczny pozwolił na stworzenie aparatów słuchowych o licznych właściwościach, ułatwiających życie codzienne ludzi z niedosłuchem. I tak, urządzenia te posiadają podstawowe funkcje, takie jak redukcja hałasu i wzmocnienie mowy, które są niezwykle przydatne, gdy znajdujemy się akurat w zatłoczonym miejscu. Także eliminacja sprzężenia akustycznego, to jedna z głównych cech aparatów słuchowych. System antysprzężeniowy emituje dla sygnału sprzężeniowego taki sam sygnał, ale w przeciwfazie, eliminując wszelkie piski. Jednak wychodząc naprzeciw potrzebom osobom, które cierpią na niedosłuch, nowoczesne urządzenia tego typu, posiadają wiele funkcji dodatkowych. Osoby lubiące jazdę na rowerze lub żeglarstwo, z powodzeniem mogą korzystać z aparatów słuchowych z dodatkową funkcją Windblock, czyli redukcją szumu wiatru. Z kolei osoby, które nie przepadają za ciągłym ustawianiem programu swojego aparatu słuchowego, mogą wybrać urządzenie posiadające funkcję Datalearning, dzięki której aparat zapamięta ustawienia i samoczynnie dokona zmian wykrywając dane otoczenie akustyczne.

Rynek aparatów słuchowych oferuje różne style urządzeń

Ile producentów, tyle różnych aparatów słuchowych. Urządzenia te, w zależności od producenta przez jakiego są wykonane, różnią się rozmiarami, funkcjami, wykorzystaną technologią, a nawet kolorami. I tak, wyróżniamy aparaty zauszne, wewnątrzuszne oraz wewnątrzkanałowe. Aparaty zauszne, jak sama nazwa wskazuje, umiejscowione są za uchem, a dźwięk dociera do kanału słuchowego poprzez specjalną wkładkę uszną. Z kolei aparaty wewnątrzuszne wykonywane są na podstawie wycisku ucha i dostępne są w różnych wielkościach – począwszy od całkowicie schowanych w kanale słuchowym, po wypełniające wnętrze całej małżowiny. Natomiast aparaty wewnątrzkanałowe to takie, które mieszczą się wewnątrz ucha i są niewidoczne dla oczu. Ze względu na technologię wyróżniamy aparaty cyfrowe i analogowe. Technologia cyfrowa to nowoczesne rozwiązanie zapewniające większą kontrolę nad sygnałem dźwiękowym. Z kolei aparaty analogowe to starsza technologia i znacznie mniej wyrafinowana, a co za tym idzie, o wiele tańsza.

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wszystkie aparaty słuchowe są takie same – wiele zależy od naszego punktu widzenia. Tak ogromny wybór różnych rodzajów aparatów słuchowych, pozwala nam na dobór odpowiedniego urządzenia dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb. Aby wybrać jak najlepsze urządzenie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego audioprotetyka, który nie tylko zbada nasz słuch, ale także pomoże w wyborze i nauczy odpowiednio dbać o nasz aparat słuchowy.

Źródło: Strefasluchu.pl – Protetyk słuchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here