Ile kosztuje badanie ultrasonograficzne u weterynarza?

0
2367

W medycynie weterynaryjnej coraz częściej wykorzystuje się zaawansowane techniki diagnostyczne, które pomagają w skutecznej i szybkiej ocenie stanu zdrowia zwierząt.

Obecnie trudno byłoby sobie wyobrazić sprawną diagnostykę bez badania USG, więc ultrasonografy weterynaryjne stały się podstawowym wyposażeniem nowoczesnych gabinetów. 

Czym jest badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne dla zwierząt stanowi wyjątkowo precyzyjną metodę obrazowania w zasadzie wszystkich narządów jamy brzusznej. Wykorzystuje się je w ocenie stanu wątroby, nerek, pęcherza moczowego, śledziony, jelit, gruczołu krokowego, jajników i macicy. Idealnie sprawdza się w przypadku zaobserwowanych nieprawidłowości w obszarze narządów jamy brzusznej, ale również przy monitorowaniu ciąży, a nawet w diagnostyce kardiologicznej.

Ultrasonografy weterynaryjne działają na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku aparatów USG stosowanych w rozpoznaniu stanu zdrowia u ludzi. Wykorzystuje się zdolność odbijania się fal ultradźwiękowych od narządów wewnętrznych, co pozwala zobaczyć na monitorze ich dokładny obraz. Warto podkreślić, że badanie USG jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, co może mieć znaczenie dla właścicieli zwierząt. 

Ile kosztuje badanie USG zwierząt?

Badanie weterynaryjne przeprowadzane przy pomocy aparatu ultrasonograficznego nie ma jednej, stałej ceny. Koszt najczęściej kształtuje się na poziomie 40-150 zł. Jego wysokość zależy od kilku czynników. Znaczenie ma miejsce wykonania badania i nie chodzi tylko o region kraju. Oczywiście mieszkańcy największych miast muszą się liczyć z wyższym wydatkiem na diagnostykę swojego pupila. 

Badanie USG zwierząt będzie też droższe w weterynaryjnych placówkach specjalistycznych, które zajmują się przede wszystkim diagnostyką. Wynika to w głównym stopniu z ogromnej wiedzy i doświadczenia zatrudnionych tam weterynarzy-specjalistów. Badanie USG niekoniecznie musi mieć charakter jedynie szybkiego rozpoznania kontrolnego. Często wymaga umiejętności łączenia wielu informacji wynikających zarówno z samego USG, jak i zleconych dodatkowo badań laboratoryjnych oraz tradycyjnego badania klinicznego i wywiadu.

Lekarze weterynarii pracujący w placówkach specjalistycznych nieustannie dokształcają się w zakresie ultrasonografii i stają się ekspertami w tej dziedzinie. Stąd też droższe usługi, podobnie jest przecież w przypadku specjalistów kardiologów, nefrologów czy ortopedów. 

Dokładność badania

Wiedza i doświadczenie weterynarzy to jedno, ale nie można pomijać tak istotnego aspektu, jakim jest jakość sprzętu. Im nowsze ultrasonografy weterynaryjne, tym większa ich dokładność i zarazem gwarancja dokładniejszych badań. Badanie USG zwierząt mające na celu monitorowanie przebiegu ciąży wykonuje się za pomocą najbardziej podstawowego aparatu USG, ale już bardziej szczegółowe oględziny konkretnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej mogą wymagać wyższej jakości ultrasonografu. W takiej sytuacji automatycznie cena badania USG będzie też wyższa. 

Na koszt wpływa także rodzaj badania. Podstawowa diagnostyka ultrasonograficzna w gabinecie weterynaryjnym powinna wynieść około 40-60 zł. Bardziej zaawansowane badania USG oznaczają wydatek co najmniej 100 zł. Wydaje się, że nie jest to wygórowana kwota za precyzyjną diagnozę stanu zdrowia zwierzęcia. Zdecydowanie łatwiej o skuteczne leczenie, kiedy dokładnie wiadomo, co tak naprawdę dolega pupilowi. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here