Ile wody pić każdego dnia?

Woda stanowi 60% ogólnej masy ciała kobiet i 70% masy ciała mężczyzn. Jest ona niezbędna, by regulować temperaturę ciała, transportować i przyswajać substancje odżywcze, usuwać zbędne produkty przemiany materii i toksyny, a także amortyzować stawy. Ponadto woda bierze udział w procesach oddychania i nawilża wdychane powietrze. Ile wody trzeba pić każdego dnia, by czuć się dobrze i zachować zdrowie?

Zapotrzebowanie na wodę

Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę mieści się w dość szerokich granicach. W zależności od różnych czynników waha się ono od 30 do 45 ml na kilogram masy ciała. Na wielkość dziennego zapotrzebowania na wodę wpływa głównie aktywność fizyczna, temperatura otoczenia, wilgotność powietrza oraz rodzaj spożywanego pożywienia.

Po przeliczeniu zapotrzebowania na wodę na litry może okazać, że jedna osoba potrzebuje dziennie jedynie 2 litrów wody, podczas gdy druga – aż 12 litrów! Przyjmuje się, że osoba o wadze 50 kg i lekkiej aktywności fizycznej potrzebuje standardowych 2 litrów wody dziennie. Osoba ważąca 90 kg, uprawiająca intensywnie sport i przebywająca w wysokiej temperaturze potrzebuje 6 razy więcej wody, by uniknąć odwodnienia.

Woda w czasie upałów

W czasie upałów człowiek w stanie spoczynku może wypocić nawet pół litra wody w ciągu jednej godziny. Nieprzyjmowanie odpowiedniej ilości płynów szybko może skończyć się wtedy odwodnieniem. W gorące dni najlepiej jest pić wodę mineralną z zawartością chlorku sodu, którego utrata może sięgać podczas pocenia się nawet 30 g dziennie.

Powinno się pić wodę w ciągu całego dnia zanim poczuje się pragnienie. Już 3% utrata wody sprawia, że człowiek odczuwa przegrzanie ciała, bóle i zawroty głowy, zmęczenie oraz zatrzymanie pocenia się. Przy utracie 10% wody pojawia się bezpośrednie zagrożenie życia. Odwodnieniu zapobiega stałe uzupełnianie płynów – w upały powinno się robić to bez ograniczeń i tak często jak to możliwe. Podczas wakacji w tropikach najlepiej uzupełniać płyny, pijąc wodę butelkowaną, wolną od bakterii i innych zanieczyszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here