Jak chronić się w domu przed smogiem, czyli oczyszczająca moc roślin

W okresie grzewczym w wielu miastach oraz małych miejscowościach powietrze jest przepełnione smogiem. Smog jest szkodliwy dla zdrowia, a substancje w nim zawarte działają kancerogennie. Gdy powietrze jest silnie zanieczyszczone, nie powinno się wietrzyć mieszkań i domów, jednak trudno jest oddychać, jeśli w pomieszczeniach jest duszno. Z tym problemem można poradzić sobie, dzięki roślinom doniczkowym.

Rośliny zwalczające zanieczyszczenie powietrza

Rośliny doniczkowe skutecznie oczyszczają powietrze, produkując tlen w procesie fotosyntezy i usuwając dwutlenek węgla oraz zanieczyszczenia. Istnieją trzy gatunki roślin domowych, które – według naukowców – potrafią wyprodukować tlen w ilości niezbędnej każdemu człowiekowi. Dodatkowo są proste w uprawie, co jest ważne zwłaszcza dla osób zabieganych i nieznających się na ogrodnictwie. Oto 3 rośliny, które pomogą w walce ze smogiem.

Wężowica – Sansevieria trifasciata

Roślina banalna w uprawie. Podlewa się ją dopiero, gdy ziemia w doniczce jest zupełnie sucha. Wężowica gromadzi wodę jak kaktus, dlatego częste podlewanie jej szkodzi – zimą wystarczy podlewać ją… raz na 2 miesiące. Nie trzeba jej nawozić, a rozmnażanie odbywa się poprzez odcięcie liścia, podzielenie go na trzy części i włożenie ich do suchej ziemi. Wężowica wyróżnia się tym, iż produkuje tlen w nocy, dlatego warto mieć ją w sypialni.

Palma Areka – Chrysalidocarpus Lutescens

Podlewa się ją nieco częściej niż wężowicę. Na podstawce zawsze powinna być woda, natomiast liście zrasza się raz w tygodniu, przy okazji myjąc roślinę i usprawniając proces fotosyntezy. Roślina produkuje tlen bez przerwy. Ponadto prezentuje się bardzo ciekawie.

Epipremnum złociste – Epipremnum aureum

Roślina usuwa z powietrza formaldehyd oraz inne lotne zanieczyszczenia. Jedno epipremnum w całym pomieszczeniu jest w stanie w pełni oczyścić powietrze. Jego uprawa jest wyjątkowo prosta – wystarczające jest podlewanie rośliny, gdy ziemia jest sucha. Kwiat rośnie zarówno w cienistych, jak i półcienistych pomieszczeniach – nie wymaga stanowiska słonecznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here