Jaki dysk 1 TB wybrać

Wiele osób zastanawia się nad zakupem nowego dysku SSD. Ceny są dosyć niskie, a propozycje topowych marek zachęcają szalonymi prędkościami odczytu i zapisu. Przyjrzyjmy się aktualnemu stanowi rynku i możliwościom, jakie daje zakup dysku o dużej pojemności.

Ile to jest 1 terabajt?

Dysk 1 TB pozwala na przechowywanie ogromnej ilości danych. To wręcz niewyobrażalne liczby – około 85 000 000 stron w edytorze tekstowym, 200 000 piosenek w dobrej jakości, czy około 300 000 zdjęć w standardowej jakości. Jeśli jednak wykroczymy poza standardowe pliki i zaczniemy przyglądać się tym, którymi operujemy w ramach różnych projektów, czy plikom gier komputerowych, 1 TB nie zrobi na nas większego wrażenia. Dziś niespełna 100-gigabajtowe gry komputerowe nikogo nie dziwią, a projekty 3D i filmy w 4K potrafią bardzo szybko sprawić, że nawet dysk o pojemności jednego terabajta będzie zapełniony.

Ale spokojnie – większości użytkowników 1 TB powinien wystarczyć. Nie każdy ma bibliotekę 30 gier Triple-A, a nawet jeśli, to nie ma ich na swoim dysku w jednym momencie. Projekty wizualne to domena pewnej grupy specjalistów, którzy pracują na sprzęcie o specyfikacji dobieranej stricte do ich potrzeb. Natomiast usługi chmurowe sprawiają, że miejsca na komputerze nie potrzebujemy aż tak dużo. Dlatego dysk SSD 1 TB wydaje się doskonałym kompromisem pomiędzy niewielkim dyskiem, a wieloterabajtowym magazynem danych.

Czy warto wybrać dysk SSD 1 TB?

Jeśli interesuje nas dysk 1 TB, warto postawić na model wykonany w technologii półprzewodnikowej. Tego typu urządzenie wykazuje znakomite parametry względem szybkości obsługi plików. Podczas gdy standardowy dysk HDD zapisuje i odczytuje dane z prędkością do 150 MB/s, nowoczesny SSD jest w stanie zrealizować to zadanie z prędkością 600 MB/s, a nawet 3000 MB/s, o ile mowa o modelach korzystających ze złącza M.2. Jeśli więc potrzebny Ci jest dysk o dużej pojemności, który będzie działał bardzo szybko, dysk SSD to bardzo dobre rozwiązanie. Zresztą ma on znacznie więcej zalet – jest lżejszy, zużywa mniej prądu, jest mniej podatny na zużycie, no i lepiej radzi sobie np. ze wstrząsami czy potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Wybór dysku HDD powinien mieć miejsce w sytuacji, kiedy potrzebujemy magazynu danych, którymi rzadko kiedy operujemy. Może to być miejsce na materiały wizualne – filmy, muzykę czy pliki, po które sięgamy rzadziej.

Przegląd dysków SSD 1 TB

Aktualnie na rynku możemy znaleźć wiele dysków SSD nadających się do wykorzystania w ramach dysku systemowego i magazynu danych. Do popularnych modeli o pojemności 1 TB, które wykazują się ogromną wydajnością, należą m.in.:

  • Samsung 870 QVO SATA – jest to dysk o prędkości odczytu 560 MB/s, zapisu 530 MB/s, który wyposażony został w technologię V-NAND v5, co sprzyja wieloletniemu użytkowaniu. Największy wariant tego dysku ma aż 8 TB! Może to być doskonały dysk do laptopa.
  • Samsung 970 EVO Plus NVMe – dysk, który korzysta ze złącza M.2 i charakteryzuje się wybitnymi prędkościami zapisu i odczytu. To aż do 3500 MB/s i 3300 MB/s.
  • Samsung 860 EVO mSATA – dysk, który korzysta z interfejsu mSATA. Pozwala on na przechowywanie 1 terabajta danych. Jego odczyt wynosi 550 MB/s, a zapis 520 MB/s.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here