Jakie powinny być buty do tenisa?

W kontekście tenisa kluczowy wydaje się wybór rakiety, lecz równie wiele uwagi należy zwrócić na kwestię obuwia. Od tej decyzji będzie w dużej mierze zależał komfort poruszania się zawodnika po korcie, ale też jego bezpieczeństwo. Nieodpowiednie buty sprawiają bowiem, że znacznie wzrasta ryzyko doznania kontuzji. Jakie powinno być zatem odpowiednie obuwie do tego sportu?

Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę?

Wybór obuwia często wydaje się stosunkowo prosty, lecz wbrew pozorom jest to dość wymagające zadanie. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, a także same oczekiwania danej osoby. Wiele zależy od tego czy dany użytkownik gra rekreacyjnie, czy też zawodowo. Nawet przy amatorskich rozgrywkach, buty tenisowe będą jednak bardzo ważne. Wynika to z faktu, że tenis jest niezwykle wymagającą dyscypliną. Dynamiczne przemieszczanie się i nagłe zmiany kierunków, sprawiają, że stopy są narażone na różnego rodzaju urazy, więc potrzebna jest ich właściwa ochrona. Wiele zależy zatem od indywidualnego podejścia danej osoby, a także nawierzchni na jakiej najczęściej gra w tenisa. Biorąc pod uwagę te aspekty, można dobrać obuwie, które zapewni komfort gry i zmniejszy ryzyko niepożądanych urazów.

Podeszwa

Jeśli chodzi o buty tenisowe, to posiadają one różne podeszwy, które są dopasowywane pod kątem nawierzchni. Wynika to z faktu, że w tenisa można grać na kortach twardych, trawiastych bądź ziemnych. W kontekście tych pierwszych najlepiej sprawdzają się warianty nazywane zwykle uniwersalnymi. Są one utwardzone, gdyż w kontekście kontaktu z taką powierzchnią, muszą być one bardzo trwałe. Dodatkowo takie buty tenisowe posiadają z reguły wiele amortyzatorów, by łagodzić lądowanie na twardym korcie. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że w takich butach zwykle można bez problemu grać również na innych kortach. W przypadku nawierzchni ziemnych, które pokryte są charakterystyczną mączką, najlepiej sprawdza się podeszwa z bieżnikiem, gwarantującym dobrą przyczepność. Sama konstrukcja jest też łatwa w czyszczeniu i zapewnia stabilizację stopy. Na korty trawiaste przydadzą się z kolei buty tenisowe z płaską podeszwą, posiadającą jednak dziesiątki drobnych, gumowych wypustek. Obuwie jest wtedy elastyczne, ale dobrze trzyma się także śliskiej, trawiastej powierzchni.

Odpowiednie dopasowanie

W kontekście obuwia do tej dyscypliny bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru. Buty nie mogą być oczywiście zbyt ciasne, ale nie powinny być również zbyt luźne, gdyż może się to przyczyniać do utraty stabilności i urazów. Obuwie powinno być również odpowiednio wysokie w okolicach kostki, by zabezpieczać ją przed ewentualnymi skręceniami. Podczas wybierania butów warto założyć także skarpetki sportowe, które są z reguły grubsze niż te zwykłe, co może wpłynąć na właściwy dobór rozmiaru obuwia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here