Pastuch elektryczny to podstawowe narzędzie każdego rolnika, posiadającego znaczące uprawy lub hodującego zwierzęta. W wielu gospodarstwach rolnych wykorzystuje się przede wszystkim pastuch elektryczny na dziki, których to w Polsce nie brakuje i które są przyczyną wielu zniszczeń. Jak wybrać trwały i skuteczny produkt?
Po pierwsze rodzaj zasilania
Jeżeli plądrowanie pola przez dziki, sarny i jelenie nie jest Ci obce, musisz wyposażyć się w odpowiedni pastuch elektryczny na dziki. Dokonując zakupu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Na rynku znajdziesz cztery typy pastuchów – podłączane do sieci elektrycznej, do akumulatora, zasilane bateriami, a także wykorzystujące odnawialne źródła energii, jak słońce lub wiatr. Oczywiście te, wpinane bezpośrednio do sieci elektrycznej są najtańsze, ale w dłuższej perspektywie może się okazać, że to zakup pastucha na baterie słoneczne lub korzystającego z siły wiatru, jest najbardziej opłacalną inwestycją.
Po drugie stałe lub tymczasowe
Warto też zastanowić się nad kwestią wykorzystania pastucha elektrycznego na dziki. Na rynku mamy bowiem wybór stałych pastuchów i tych tymczasowych. Stałe tworzone są z dość grubych słupów drewnianych, plastikowych lub wykonanych z włókna szklanego, które zostają umieszczone w równej odległości. Wbija się je na dużą głębokość – mniej więcej 1 metra. Pomiędzy słupami montuje się natomiast specjalną linkę, drut ocynkowany, taśmę lub plecionkę, która pełni funkcję przewodnika prądu. Z kolei tymczasowy pastuch elektryczny na dziki wykonany jest raczej ze słupków plastikowych, które umożliwiają ich łatwy montaż i demontaż. Pomiędzy słupkami rozwieszona jest natomiast cienka linka, dopięta do pastucha.
Po trzecie cena
Na rynku znajdziemy produkty o dość dużej rozpiętości cenowej. Trwałe ogrodzenie powierzchni mniej więcej jednego hektara to koszt około 3 tysięcy złotych (razem ze słupkami). Tymczasowy, przenośny pastuch na dziki będzie nas kosztował natomiast znacznie mniej. Przy tym areale to wydatek rzędu 1000 złotych (razem ze słupkami). Przy okazji warto zainwestować w urządzenie do pomiaru napięcia i natężenia impulsu elektrycznego. Chodzi bowiem o to, aby prąd przeszedł przez skórę i sierść dzika i spowodował lekki ból, ale mimo wszystko nie zrobił krzywdy zwierzęciu.
Pastuch elektryczny na dziki
Co przy tym istotne, warto pamiętać o tym, że dziki mają szczególnie grubą warstwę tłuszczu podskórnego, grubą powłokę skórną oraz gęstą sierść. Nie wystarczy zatem zwykły, pierwszy lepszy pastuch. Musi być to specjalistyczny pastuch elektryczny na dziki.