Jakie produkty spożywcze wywołują alergię?

Alergia jest dolegliwością nasilającą się w środowiskach, w których skrupulatnie dba się o higienę. Uczulają zarówno kurz, roztocza, pyłki roślin, środki chemiczne, jak i produkty spożywcze. Przyjrzyjmy się, jakie produkty spożywcze najczęściej powodują reakcję alergiczną.

Skąd bierze się alergia?

Alergia jest dolegliwością o podłożu genetycznym, dlatego często występuje rodzinnie. Ponadto alergia jest tym częstsza, im większe jest zanieczyszczenie środowiska, a także, im bardziej dba się o higienę. Choć brzmi to dziwnie, nadmierna dbałość o higienę, sprawia, że układ odpornościowy nie walczy z żadnymi bakteriami. Z tego powodu niejako „wyszukuje” sobie zajęcie i zaczyna walczyć z różnymi alergenami, które w normalnych warunkach byłyby nieszkodliwe.

Uczulające produkty spożywcze

Wśród uczulających produktów spożywczych znajdują się zarówno warzywa i owoce, jak i produkty pochodzenia zwierzęcego. Dzieci najczęściej są uczulone na białka jajek, białka mleka krowiego oraz owoce cytrusowe. Te ostatnie mogą uczulać już płód, dlatego ciężarne kobiety powinny unikać spożywania pomarańczy, cytryn i grejpfrutów. Nie powinny ich jeść również w okresie karmienia piersią, gdyż mogą być przyczyną kolek u noworodków i niemowląt.

Uczulające właściwości wykazują również: truskawki, kiwi, pomidory, seler, orzechy, kakao, miód naturalny oraz ryby i owoce morza. Często pojawia się również uczulenie na soję i gluten obecny w zbożach. Całkowita nietolerancja glutenu jest objawem celiakii i wymaga stosowania diety eliminacyjnej.

Jak objawia się alergia pokarmowa?

Objawy alergii pokarmowej zwykle przyjmują charakterystyczną formę. Po spożyciu uczulających pokarmów pojawiają się wymioty, biegunki, krew w stolcu oraz zmiany skórne w postaci czerwonych, „lakierowanych” policzków. W skrajnych przypadkach dochodzi do obrzęku krtani, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Tak gwałtowne reakcje pojawiają się zwykle po spożyciu alergenów znajdujących się w rybach, skorupiakach lub orzechach (zwłaszcza ziemnych).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here