Hokery barowe już od kilku lat cieszą się dużą popularnością. Wszystko przez to, że coraz częściej w naszych domach pojawiają się kuchnie otwarte na salon, w których te dwie przestrzenie oddzielone są wyspą kuchenną. To właśnie przy wyspach stawiamy zwykle hokery. Pozostaje jednak pytanie – który model wybrać, by spełniał swoje zadanie, a jednocześnie stanowił modny dodatek do wnętrza?
Funkcjonalny hoker, czyli jaki?
Zapewne widzieliście już przeróżne modele krzesełek barowych – jedne obrotowe, z podnóżkiem, inne tapicerowane, z oparciem i podłokietnikiem. Nie każdy hoker barowy spełnia taką samą funkcję. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zamierzamy z niego korzystać oraz co najbardziej sobie cenimy w tego typu meblach – wygodę czy może oryginalny design?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wysokość hokera. Standardowo wyspy kuchenne mają ok. 110 cm wysokości, co oznacza, że stołek barowy powinien mieć ok. 80 cm wysokości. Oczywiście w sklepach znajdziemy również hokery regulowane, co znacznie ułatwi nam wybór i sprawi, że taki model będziemy mogli regulować w zależności od naszego wzrostu.
Wiele osób zastanawia się również, czy wybrać hoker z oparciem, z podłokietnikiem, czy może obrotowy i regulowany. Wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany jego zastosowaniem. Jeśli z hokera korzystamy okazjonalnie, np. do picia porannej kawy, możemy wybrać najprostszy model – stołek barowy z tworzywa sztucznego, osadzony na jednej nodze. Taki model zwykle nie posiada podłokietników i wyposażony jest w niskie oparcie.
Inaczej przedstawia się sprawa, gdy przy wyspie kuchennej zamierzamy spożywać posiłki, a więc będziemy siedzieć na hokerze godzinę czy nawet kilka godzin w ciągu dnia. Wówczas powinno nam zależeć przede wszystkim na wygodzie i komforcie. Takie krzesełko barowe powinno mieć już odpowiednie podparcie, które umożliwi zajęcie wygodnej pozycji. Ważna też będzie obecność podnóżka czy podłokietnika. Abyśmy mogli swobodnie przestawiać hoker, warto wybrać model osadzony na trzech lub czterech nogach. Takie konstrukcje są zwykle dużo lżejsze. Pamiętajmy też o komfortowym siedzisku. Coraz częściej zamiast twardych krzesełek z tworzyw sztucznych możemy wybrać hokery tapicerowane, w których siedzisko posiada miękkie wypełnienie z gąbki.
Hoker dopasowany do wnętrza
Wybierając konkretne meble i dodatki do wnętrz dużą wagę przykładamy do ich wyglądu oraz stylu, w jaki się wpisują. Podobnie jest również z hokerami. Na szczęście nie musimy się obawiać, że nie znajdziemy modelu, który będzie pasował do naszej kuchni. Na stronie: https://zona-design.pl/meble/hokery/ znajdziemy przeróżne modele hokerów, które zaspokoją nasze oczekiwania.
Na uwagę zasługują w szczególności krzesełka barowe w stylu loftowym. Najczęściej mają one wygodne siedzenia z mikrofibry oraz podstawy stworzone z metalu malowanego proszkowo na kolor czarny. Takie hokery z pewnością świetnie będą się prezentować w surowych, industrialnych wnętrzach. Jeśli z kolei chcemy nadać minimalistycznemu wnętrzu świeżość i wprowadzić do niego mocny akcent kolorystyczny, warto postawić na model Milano marki Invicta Interior. Krzesełka te dostępne są w mocnych barwach, takich jak morski, granatowy czy butelkowa zieleń.