Modelarstwo

Modelarstwo od bardzo dawna jest jednym z popularniejszych hobby. Nieważny jest tutaj wiek czy płeć, ponieważ każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie i dodatkowo świetnie się przy tym bawić. Swojej przygody z modelarstwem nie zostawiaj jednak przypadkowi. Na początku dobrze jest odpowiednio się przygotować, poznając podstawowe typy modelarstwa, wybierając odpowiednie modele oraz zaopatrując się w niezbędne akcesoria. 

Czym jest modelarstwo?

Najprościej rzecz ujmując jest to odwzorowywanie obiektów (istniejących lub nie) w odpowiednio pomniejszonej skali. Jest to tak zwane modelarstwo redukcyjne, które stanowi wierną kopię oryginału. Zdecydowanie najpopularniejsze są tutaj modele statyczne, które nie zawierają mechanizmów wprawiających modele w ruch.

Modelarstwo redukcyjne dzieli się z grubsza na trzy podstawowe grupy (w zależności od użytych materiałów):

  • plastikowe
  • zapałczane
  • kartonowe

Obecnie modele dysponujące napędami cieszą się coraz większą popularnością. Należą one do tzw grupy RC (radio control) i ze względu na zwiększoną trudność w ich składaniu, nie są one polecane dla początkujących użytkowników.

Modelarstwo redukcyjne – co dokładnie można tworzyć?

Najpopularniejszymi są tutaj modele statków, samolotów, helikopterów czy pojazdów lądowych. Bardzo dużą grupę stanowią tutaj sprzęty militarne takie jak czołgi czy okręty wojenne. Dodatkowo coraz częściej spotkać możemy modele budynków, figur czy pomników. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć całe makiety imitujące miasta, wsie czy punkty komunikacyjne (dworce kolejowe, lotniska, porty itd).

Jeżeli zamierzamy zająć się modelarstwem powinniśmy wybrać tę dziedzinę która nas najbardziej interesuje. Dla przykładu może to być okres I lub II wojny światowej. Z pewnością znajdziemy całą masę modeli imitujących zarówno miejsca walk jak i używany w tamtym okresie sprzęt. Modelarstwo może się więc okazać częścią większego hobby, jakim będzie historia czy geografia.

Niezbędne narzędzia

Do złożenia niemal każdego modelu będziemy potrzebowali kilku podstawowych narzędzi. Przede wszystkim powinny to być cążki, nożyk (najlepiej z wymiennymi ostrzami), papier ścierny czy pędzle. Jeżeli nie do końca wiemy, jakie akcesoria okażą się niezbędne warto odwiedzić stronę: https://modelnet.pl/akcesoria-modelarskie/. Znajdziemy tutaj szeroki wybór narzędzi modelarskich, jak również będziemy w stanie zakupić rożne modele.

Modelarstwo jest wspaniałym i rozwijającym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Tylko od nas zależy czy i kiedy się nim zainteresujemy. Jednak warto to zrobić, bo jest to hobby dla każdego !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here