Objawy zawału serca u kobiet - kiedy zgłosić się do lekarza?

Typowe objawy zawału to ból w klatce piersiowej promieniujący do lewej kończyny górnej, szyi, a nawet żuchwy. Zawal u kobiet bardzo często jednak nie manifestuje się typowymi objawami, skąd rozpoznanie może być utrudnione. Jakie symptomy powinny skłonić do kontaktu z lekarzem?

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej to najczęstszy objaw zawału. Ma on przeważnie kłujący, piekący lub palący charakter. Lokalizuje się za mostkiem i jest raczej rozlany, choremu ciężko jest wskazać palcem konkretnie na bolące miejsce. Dla zawału bardzo charakterystyczne jest promieniowanie bólu, najczęściej do lewej ręki, szyi lub żuchwy. Ból pojawia się nagle, często w wyniku dużego wysiłku lub stresu emocjonalnego, jest silny i nie ustępuje w spoczynku ani po podjęzykowym zażyciu nitrogliceryny. Niestety, często zdarza się, że u kobiet, zwłaszcza młodych, ból zawałowy nie wykazuje wyżej opisanych cech charakterystycznych, może się nawet w ogóle nie pojawić.

Inne niepokojące objawy

Zdarza się, iż zawał u kobiet przebiega nietypowo, a charakterystyczny ból w klatce piersiowej może się nie pojawić, stąd trzeba być wyczulonym na inne objawy świadczące o dysfunkcji układu krążenia. Przede wszystkim, pierwszym objawem świadczącym o niewydolności serca jest zmniejszona tolerancja wysiłku. Jeśli dojdzie do zawału, bardzo często występuje również duszność, oblewające poty, uczucie kołatania serca. Może dojść również do omdlenia i utraty przytomności.

Kogo najczęściej dotyka zawał serca?

Zawał serca z reguły występuje u osób otyłych, palących papierosy i prowadzących niezdrowy, siedzący tryb życia. Bardzo często dotyka również osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. W przypadku cukrzycy również może się zdarzyć, iż zawał będzie przebiegał bezbólowo, a więc osoby dotknięte tym schorzeniem powinny być szczególnie czujne. Poważnym czynnikiem ryzyka jest występowanie chorób układu krążenia lub zgonów z przyczyn sercowych w rodzinie – predyspozycje do chorób naczyń wieńcowych mają podłoże genetyczne.

serce.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here