Czy Twój pies zawsze opróżnia całą miskę? Czy zjada wszystko, co mu podasz i prosi o więcej? Wielu psom uczucie sytości jest obce, jedzą więcej, niż powinny. Może się to jednak okazać bardzo niebezpieczne i uciążliwe. Pies, który przestanie otrzymywać dotychczasową porcję swojego jedzenia, zacznie podjadać nam z talerza. Również w przypadku kilku zwierząt w domu może pojawić się między nimi rywalizacja, wygra największy i najsilniejszy.
Ilość, częstotliwość i jakość zależą od psa
Mały pies rasy York nie jest w stanie zjeść porcji dużego Owczarka Niemieckiego. Pies z alergią pokarmową nie może spożywać pokarmów bogatych w białka pochodzenia zwierzęcego. Psia dieta musi być więc dopasowana do konkretnego psa, ale też…jego właściciela.
Przy ustalaniu codziennego żywienia pupila powinno się uwzględnić jego preferencje i przyzwyczajenia, zalecenia dotyczące konkretnej rasy, wagę psa i jego aktywność fizyczną. Pies często wychodzący na spacer, biegający kilka godzin w tygodniu będzie potrzebował znacznie więcej jedzenia niż podobny pies pozbawiony tak dużej ilości ruchu.
Nie bez znaczenia jest jednak czas właściciela. Nie zawsze mamy możliwość podawania zwierzakowi regularnych posiłków, np. karmić go 3 razy w ciągu dnia o stałych porach. Psa do godzin i częstotliwości jedzenia trzeba przyzwyczajać już od pierwszych miesięcy.
Domowe jedzenie i psia karma
Ze śniadania kawałek chudej szynki, z obiadu kostki, a z kolacji ryż z warzywami – tak nigdy nie robimy, pies nie powinien otrzymywać resztek z obiadu. Nie oznacza to jednak, że nie można jego codziennej diety uzupełnić o przygotowane samodzielnie posiłki. Należy jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach, a mianowicie: 1/2 mięsa, 1/2 warzyw i owoców. Psy mogą jeść drób, wołowinę, dziczyznę, a kilka razy w tygodniu nawet rybę. Jeżeli chodzi o wypełniacze, to wybieramy płatki owsiane, ryż lub makaron.
Domowe jedzenie nie zastąpi jednak specjalnie skomponowanej dla psa karmy, zarówno suchej, jak też mokrej. Gotowe karmy są przystosowane do wieku, rasy i aktywności pupila, otrzymuje on odpowiednią dla niego porcję. Niektóre karmy wzbogacone są dodatkowo o witaminy i minerały. Znajdziesz je w dobrych sklepach zoologicznych, m.in. Maxandmrau.pl.