Słońce – stały bywalec domu z przeszklonymi drzwiami

Drzwi do domu – symbol trwałości, solidności a nade wszystko bezpieczeństwa. Muszą być masywne i mocne, aby nikt niepożądany nie zburzył miru domowego.
Takie solidne wejścia najczęściej kojarzą się z drzwiami z litych skrzydeł. Czy drzwi wejściowe z przeszkleniem nie są bezpieczne? Warto posiąść więcej wiedzy na temat tego produktu, aby wyrobić sobie własne zdanie przed podjęciem decyzji o zakupie nowych drzwi wejściowych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Montowanie szklanych wstawek w wyciętych otworach w skrzydle drzwiowym można uznać za proces, który zmniejsza poziom parametrów termicznych i akustycznych oraz antywłamaniowych. Jest to mało prawdopodobne w przypadku wyrobów pochodzących od rzetelnych producentów, którzy w procesie produkcji stosują europejskie standardy bezpieczeństwa i tym samym sprawiają, że drzwi wejściowe z przeszkleniem są równie bezpieczne, jak lite skrzydła bez otworów. Warto sprawdzić przed zakupem, czy produkt opatrzony jest stosownymi certyfikatami jakości.

Umieszczenie przeszkleń w strefie wejścia daje wiele korzyści. Po pierwsze znacznie zwiększa się ilość światła naturalnego w strefie wiatrołapu i przedpokoju – miejsc, które zazwyczaj nie mają okien i oświetlane są światłem sztucznym. Dzięki przeszkleniom pomieszczenia znajdujące się blisko wejścia staną się bardziej przestronne a światło dzienne pozwoli na aranżowanie przedpokoju roślinami doniczkowymi.

Dzięki przeszkleniom można również obserwować teren przy wejściu. Możliwość przyjrzenia się osobie dzwoniącej do drzwi, bez ich uprzedniego otworzenia, na pewno służy podniesieniu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców domu.

Jakie szkło do drzwi zewnętrznych?

Patrząc na drzwi od strony dworu ocenia się głównie wzór i rozmieszczenie szkła. Jakość szkła używanego w drzwiach wejściowych musi być wyjątkowa. Drzwi wejściowe z przeszkleniami wymagają użycia szkła hartowanego zespolonego złożonego z dwóch lub trzech warstw. Wielu producentów stosuje do przeszkleń również szkło kuloodporne.Jeśli do drzwi zamontowane zostało szkło o najlepszej jakości i odpowiednio grube, to Ilość otworów oraz ich powierzchnia nie mają większego wpływu na zmniejszenie bezpieczeństwa akustycznego czy termicznego.

Szkło stosowane do drzwi wejściowych może być przezroczyste z refleksem lub bez, satynowe, piaskowane, witrażowe, mozaikowe, kolorowe, typu lustro weneckie.

Rozmieszczenie doświetleń

Ilość szyb, ich rozmieszczenie, rodzaj i kolor szkła są indywidualną sprawą i wyborem mieszkańców domu.Układ szyb w skrzydle drzwi wejściowych powinien nawiązywać do całości stylistyki budynku. W obiektach na wskroś nowoczesnych, które nie trzymają symetrii również drzwi wejściowe z przeszkleniem mogą być jej pozbawione. W domach o tradycyjnym rozmieszczeniu drzwi w centralnej części ściany frontowej stosuje się prześwietlenia o prostych kształtach geometrycznych i często zdobione wzorami roślinnymi lub wstawkami ze szkła kolorowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here