Czy wiemy jak zbudowany jest wszechświat - galaktyki

Wszechświat to w świetle najprostszej definicji cała czasoprzestrzeń oraz zawarta w niej materia i energia. Dzielimy go na układ słoneczny, galaktyki, gwiazdozbiory. Materia, do której oprócz wspomnianych gwiazd i galaktyk zalicza się także gazy i pyły, rozmieszczona jest bardzo nierównomiernie. Na wszystkie występujące w niej skupiska oddziałują siły grawitacji.

Budowa wszechświata

Wszechświat inaczej zwany Kosmosem jest zbudowany z
supergromad, które składają się z gromad. Z kolei gromady to wiele tysięcy różnych galaktyk, a galaktyki to wielkie skupiska materii. Materiami są natomiast gwiazdy, gazy oraz pyły.

Galaktyki

Galaktykami nazywamy skupiska układów planetarnych, mgławic oraz gwiazd. Te ostatnie są pogrupowane dzięki sile grawitacji. Środkiem galaktyki jest jądro i to wokół niego krążą wszystkie materie.
Co więcej, galaktyki są elementarną jednostką organizacyjną materii we Wszechświecie.

Podstawowy podział galaktyk dzieli je ze względu na budowę morfologiczną, w której znajdziemy:

– galaktyki spiralne
-galaktyki eliptyczne;
– galaktyki nieregularne;
– galaktyki soczewkowate.

Galaktyki Spiralne są stworzone z 2 lub 3 ramion wokół jądra. Oczywiste jest, że posiadają spiralny kształt. Stanowią one blisko 60% wszystkich występujących galaktyk i należą do nich gwiazdy I i II populacji. Przykładem galaktyki spiralnej jest Mgławica Andromedy oraz Droga Mleczna.

Galaktyki Eliptyczne cechują się brakiem ramion i spłaszczonym, owalnym kształtem. Są zbudowane z setek milionów gwiazd i zawierają stosunkowo niewiele pyłu międzygwiezdnego, stąd też są słabo obserwowalne. Najczęściej galaktyki eliptyczne są małymi, a nawet karłowatymi. Występują m.in. w warkoczu Bereniki.

Galaktyki Nieregularne posiadają nierównomierną budowę morfologiczną. Występują jako zbiorowisko gwiazd i pyłu międzygwiezdnego. Do tych galaktyk należy m.in. Wielki Obłok Magellana.

Galaktyki soczewkowate to swego rodzaju łącznicy pomiędzy galaktykami spiralnymi i eliptycznymi. Charakteryzują się mocnym spłaszczeniem i brakiem pyłu międzygwiezdnego oraz młodych gwiazd. Co więcej, galaktyki soczewkowate nie posiadają ramion, natomiast ich jądro jest bliźniaczo podobne do występującego w galaktykach eliptycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here