Przyrodnicze ciekawostki w Polsce – gdzie ich szukać?

Polska jest pełna przyrodniczych ciekawostek – drzew o fantastycznych kształtach, tajemniczych gór czy jezior pozbawionych życia. Gdzie wybrać się, by zobaczyć na własne oczy największe osobliwości natury znajdujące się w kraju?

Karpacz: anomalia grawitacyjna

W Karpaczu na ulicy Strażackiej woda płynie w górę. Droga zbiega w dół, lecz woda deszczowa nie podlega oddziaływaniu grawitacji. Czy to magiczne miejsce? Nie, gdyż występuje tam złudzenie optyczne. Efekt jest jednak spektakularny.

Wągrowiec: skrzyżowanie rzek

W Wągrowcu krzyżują się rzeki Wełna i Nielba. Jest to jedyne w kraju skrzyżowanie rzek. Co w nim dziwnego? Zwykle rzeki łączą się ze sobą, mieszając swoje wody. Wełna i Nielba nie mieszają wód, co widać po wrzuceniu do wody patyka.

Iława: Jezioro Czyste

Jezioro Czyste zawdzięcza swoją niezwykłą przejrzystość niemalże całkowitemu brakowi życia. W wodzie zaobserwowano występowanie jedynie kilku rodzajów sinic i glonów oraz okoni karłowatych, będących… kanibalami.

Gryfino: Krzywy Las

Skupisko kilkuset sosen jest przedziwne ze względu na to, że pnie wszystkich drzew wygięte są dokładnie w ten sam sposób i w tym samym kierunku – na północ. Po zatoczeniu nad ziemią koła, drzewa znów pną się w górę.

Rudawy Janowickie: Kolorowe jeziorka

Cztery jeziorka mają wody w zupełnie innych barwach. Jedno jest błękitne, drugie czarne, trzecie zielone, a czwarte purpurowo-czerwone. Swoje niezwykle kolory jeziorka zawdzięczają dawnej niemieckiej kopalni pirytu, który przeniknął do wody, nadając jej niezwykłe odcienie.

Sobótka: Ślęża, czyi „polski Olimp“

Góra Ślęża, zwana polskim Olimpem, wyróżnia się na tle dolnośląskich równin. Na Ślęży pradawni Słowianie wznieśli kamienne figury i oddawali cześć Słońcu. Niektórzy twierdzą, że wchodząc na górę, nie czuje się zmęczenia, gdyż krzyżują się na niej potężne szlaki energetyczne.

Wałcz: Magiczna górka

Magiczna górka koło Wałcza to asfaltowy odcinek drogi, na którym przedmioty samoczynnie toczą się w górę, a nie w dół. Im są cięższe i większe, tym szybciej się toczą. Zjawisko do dziś nie zostało wyjaśnione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here