Kosmiczne wiadomości

Kosmos jest dla nas czymś nieogarnionym i jednocześnie skrywającym wiele tajemnic. To także wielka i nieznająca końca księga ciekawostek. Warto poznać, chociaż kilka z nich, by odrobinę przybliżyć się do tego, co dotychczas było nieoczywiste i nieznane.

Ciekawskie oko

Przestrzeń kosmiczna jest intrygującą od wieków. Śmiałkowie wyruszają w kosmos, by choć trochę poznać jej meandry. Pierwszym ciekawskim był Galileusz, który 400 lat temu spojrzał przez teleskop w tą kosmiczną głębię.

Windą do nieba

Rosyjski uczony polskiego pochodzenia — Krystian Ciołkowski — zakochany w tematyce kosmosu w 1895 roku zgłosił projekt budowy wind kosmicznych, które miały stać się rodzajem tamtejszego transportu. Projekt nigdy nie został zrealizowany.

Śmiałek, który się nie bał
Pierwszą osobą, która odbyła 108-minutową podróż w kosmosie, był radziecki kosmonauta Jurij Gagarin. Wystrzelony 12 kwietnia 1961 roku podróżował statkiem Wostok 1. Jego podróż zakończyła się szczęśliwym katapultowaniem.

W ślad za Moskwą

Niespełna miesiąc po locie Gagarina, 5 maja 1961 roku, do kosmosu wybrał się Amerykanin — Alan Shepherd. Podróżował na statku Mercury 3. Niestety statek nie zdołał wznieść się na orbitę, a lądowanie miało swój finał w Oceanie Atlantyckim.

Kobiecy wszechświat

Równie ciekawskimi istotami okazały się kobiety. 16 czerwca 1963 roku, na pokładzie Wostok 6 w kosmos poleciała radziecka kosmonautka Walentina Tierieszkowa,

Amerykanki wyruszyły w kosmos 18 czerwca 1983 roku. Śmiałą podróżniczką była Sally Ride podróżująca na promie kosmicznym Challenger.

Zwierzę w kosmosie

Pierwszym zwierzęciem w kosmosie był pies Łajka, który w 1957 roku podróżował w przestrzeni kosmicznej radzieckim statkiem SPUTNIK 2. Wiele lat później, bo w 2002 roku ujawniono, że dzielny czworonóg nie powrócił szczęśliwie na ziemię, ale po kilku godzinach pobytu w przestworzach zginął.

Inna róża, inny kwiat

Kosmos zmienia wszystko, także zapach. Naukowcy odkryli, że zapach kwiatów w kosmosie jest zgoła inna od tego, który znamy. Na ten stan rzeczy ma wpływ temperatura, wilgotność oraz wiek rośliny.

Kosmiczne perfumy

Na promie kosmicznym Discovery znajduje się swoista uprawa róż. Zapach, który wydzielały, został powielony i stał się bazą do znanych, japońskich perfum „Zen” będących dziełem firmy Shiseido.

Twój głos w próżni

W kosmosie powiedzenie, że słowa giną w próżni, ma rzeczywiste znaczenie. W tamtejszych, próżniowych warunkach nie słychać krzyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here